Kosiarki ręczne to konstrukcje proste i niedrogie. Są lekkie i kompaktowe. Należy wiedzieć, że tego typu urządzenia nadają się do koszenia i pielęgnowania bardzo małych, równych trawników dekoracyjnych o powierzchni nie większej niż 200 m2.
Nawet tak niewielkie urządzenie może być wyposażone w kosz na ścinana trawę. Elementem tnącym w przypadku tej kosiarki jest ostrze bębnowe wprowadzane w ruch w trakcie pchana maszyny. Ponieważ napędem kosiarki są ludzkie mięśnie, jest na w 100-procentach ekologiczna – nie trzeba jej zasilać z gniazdka 230 V ani dolewać benzyny. Możemy więc ją polecić osobom, dla których wysiłek fizyczny nie jest problemem.
Co jest jej zaleta a co minusem? Należy wiedzieć, że zaletą tych kosiarek jest bardzo cicha praca. Natomiast nie sprawdzą się one w przypadku, kiedy trawa jest gęsta i długa (na rzadko koszonym, zaniedbanym trawniku). Warto też wiedzieć, że ręczna kosiarka mechaniczna nie wymaga wielu zabiegów konserwacyjnych. Powinniśmy dbać o jej czystość, po skończonej pracy przemyjmy wodą zespół tnący, raz na jakiś czas skontrolujmy i ewentualnie skorygujmy ustawienie ostrzy bębna w stosunku do dolnego noża (wykonuje się to śrubami regulacyjnymi).
Oto zasady koszenia trawnika (jeśli chodzi o ten typ kosiarki):
- Nie kośmy trawnika w trakcie długotrwałej suszy – krótko przycięte źdźbła jeszcze bardziej tracą wodę i są narażone na szybsze wysychanie.
- Nie kośmy trawnika po deszczu – wtedy mokra trawa gromadzi się pod obudową kosiarki i blokuje nóż.
- W czasie koszenia poruszajmy się po liniach prostych, prowadzać kosiarkę „na zakładkę” – kilka centymetrów po ściętym już pasie trawy.
- Wiosną, w trakcie intensywnego wzrostu trawy, kośmy ją często – raz bądź dwa razy w tygodniu.
- Jednorazowo nie skracajmy trawy o więcej niż 1/3 jej długości.
- Jeżeli trawnik jest mocno zarośnięty, na początek ustawmy nóż w pozycji najwyższej, wykonajmy pierwsze koszenie, a następnie zmniejszmy wysokość i ponownie skośmy trawnik.